niedziela, 18 października 2015

O Gminie Radecznica...

Gmina Radecznica znajduje się w strefie transeuropejskiego korytarza komunikacyjnego: Morze Bałtyckie - Morze Czarne. Położona jest na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego przy drodze krajowej nr 74: granica państwa-do Piotrkowa Trybunalskiego - na zachód. Radecznica jest najbardziej wysuniętą na zachód gminą należącą do powiatu zamojskiego.
Zajmuje obszar 110 km2 (w tym: 8394 ha użytków rolnych, 2209 ha lasów i zakrzewień oraz 18 ha gruntów pokrytych wodami). Dominujące klasy ziemi to: IIIb, IV a, IV b. Na terenie Gminy głównym kierunkiem działalności jest rolnictwo. Gminę zamieszkuje 5864 os., co daje gęstość zaludnienia 53 os/km2 (stan na 31.12.2014 r.) W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Czarnystok, Dzielce, Gaj Gruszczański, Gorajec-Stara Wieś, Gorajec-Zagroble, Gorajec-Zastawie, Gruszka Zaporska, Kolonia-Gorajec-Zagroble, Latyczyn, Mokrelipie, Podborcze, Podlesie Duże, Podlesie Małe, Radecznica, Trzęsiny, Wólka Czarnostocka, Zaburze, Zakłodzie i Zaporze. Sąsiaduje z następującymi gminami: Turobin, Goraj, Frampol, Biłgoraj, Tereszpol, Sułów, Szczebrzeszyn oraz Zwierzyniec. Na terenie gminy funkcjonują 3 szkoły podstawowe: w Radecznicy, Zaburzu, Czarnymstoku, gimnazjum w Radecznicy oraz Zespół Szkół w Gorajcu. Dwie największe szkoły w Gorajcu i Radecznicy posiadają pełnowymiarowe sale gimnastyczne. W gminie jest 17 jednostek OSP z czego dwie: Radecznica i Latyczyn wpisane są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 
       Gmina Radecznica ze względu na swoje walory przyrodnicze  i ilość znajdujących się na jej terenie zabytków niewątpliwie jest jedną z pereł Lubelszczyzny. Jednym z najcenniejszych jest zespół klasztorny oraz schody prowadzące do barokowego kościoła umiejscowionego na tzw. Łysej Górze. Zabytkowy kościół zwany „lubelską Częstochową” stanowi ważny ośrodek kultu religijnego w tym regionie Polski. Powstał po objawieniach Św. Antoniego, który nakazał ubogiemu Szymonowi Tkaczowi  wybudowanie kościoła na tym właśnie wzgórzu. Dzieje sanktuarium nierozerwalnie wiążą się z historią Polski. Szczególnym miejscem w Radecznicy jest wybudowana na palach Kapliczka na wodzie. W jej wnętrzu znajduje się obraz Św. Antoniego, a pod stawem przy którym stoi kaplica bije źródło, którego woda według legendy ma właściwości lecznicze. Co roku 13 czerwca ku czci Św. Antoniego w parafii Radecznica odbywa się odpust. Obrzędy te cieszą się coraz większą popularnością i przyciągają szerokie grono wiernych. Zespół klasztorny to nie jedyny zabytek sakralny na terenie gminy. W miejscowości Mokrelipie znajduje się kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego. Jest to budynek murowany, trzynawowy. Warto również zwrócić uwagę na drewniany kościółek w Trzęsinach, stojący w pobliżu źródła rzeki Gorajec oraz rosyjsko – austriacki cmentarz z I wojny światowej w Zaporzu. 
Na terenie gminy odbywają się imprezy kulturalno - religijne. Między innymi w miejscowości Gorajec - Zagroble mają miejsce coroczne zloty zaprzęgów konnych, które cieszą się dużą popularnością. Na imprezę przybywają miłośnicy koni z gminy oraz okolic. Podczas zlotu organizowane są pokazy musztry ułańskiej, ujeżdżania, a główną atrakcją zlotu są zawody w powożeniu o Puchar Wójta Gminy. Publiczność może zobaczyć konie zaprzężone do starych wasążków, bryczek i żelaźniaków. Impreza ma wyjątkowy charakter i chyba jest jedyną taką w Polsce. Spotkanie miłośników koni kończy paradny przejazd orszaku na biesiadę do lasu Zakręty. W kalendarz radecznickich wydarzeń wpisały się także zloty motocyklistów organizowane na rozpoczęcie i zakończenie sezonu. Organizowana w weekend 2-dniowa impreza rozpoczyna się od zbiórki uczestników na Rynku Wielkim w Zamościu skąd wyruszają do Radecznicy. Na placu za Urzędem Gminy na zmotoryzowanych fanów dwóch kółek czekają liczne atrakcje, zabawy i konkurencje. Niezależnie od wieku każdy znajdzie coś dla ducha, ucha oraz podniebienia. W niedzielę na ołtarzu polowym przy stawach św. Antoniego odprawiana jest uroczysta Msza Święta w intencji motocyklistów.
W gminie działają: Orkiestra Dęta OSP Zaburze, Zespół Śpiewaczy Zaburzanki, "Andrzejkowe Nutki" z miejscowości Mokrelipie oraz "Ale Babki" z Zakłodzia. Przy Gminnej Bibliotece Publicznej funkcjonuje kawiarenka internetowa.
Na terenie gminy działają UKS Gorajec oraz Gminy Klub Sportowy RELAX Radecznica który z inicjatywy działaczy Związku Młodzieży Wiejskiej powstał w 1984 r, początkowo przyjmując nazwę LZS PIONIER RADECZNICA.
Walory krajobrazowe oraz nieskażona przyroda to jedne z największych skarbów Gminy Radecznica. Bogactwo łąk, lasów oraz pól uprawnych stwarza pszczołom doskonałe warunki. Dzięki temu powstaje tutaj wysokiej jakości naturalny miód. Tradycje tutejszego pszczelarstwa można zobaczyć w gospodarstwie pasiecznym "Ulik".  Piękno przyrody, rzadkie okazy flory i fauny, bogactwo zabytków stanowią atrakcyjne warunki do uprawiania różnego rodzaju turystyki m.in. turystyki rowerowej. Przez teren Gminy prowadzą: 3 szlaki rowerowe: Czarna Perła, Centralny Szlak rowerowy Roztocza, Szlak Dymitra Gorajskiego, pieszy – Centralny Szlak roztocza oraz Szlak konny Stępa. Atrakcją gminy są także liczne wąwozy lessowe. Jednym z najpiękniejszych jest wąwóz prowadzący do jeziora w Podlesiu Małym. Jezioro malowniczo położone wśród lasów i łąk jest rajem dla ptactwa wodnego. Przyciąga również wędkarzy - podobnie, jak rzeka Por - kraina pstrąga i lipienia. Nieskażona przyroda, walory krajobrazowe zachęcają turystów do odwiedzania tego pięknego zakątka.

Stanisława Batorska
                                             Rzeka Por
                                              Bazylika św.Antoniego w Radecznicy
 
                                       Jezioro w Podlesiu Małym
                                                         Wąwóz lessowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz